Ахмети: За пет години ќе бидеме членка на ЕУ

t

Али Ахмети во денешната честита по повод 21 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор порача дека ќе се продолжи ангажманот за мир, стабилност и иднина на државата.

„Како што сме во НАТО, многу скоро, драг Ковачевски, ќе станеме и членка на ЕУ, ќе ги исполниме нашите обврски според стандардите, ќе се бориме без компромиси против криминалот, корупцијата и функционирањето на правната држава и јас сум многу сигурен дека сите заедно во рок од 5 години ќе бидеме полноправни членки на ЕУ“, изјави Али Ахмети, претседател на ДУИ.

Охридскиот договор го круниса крајот на албанското востание за еднакви права по неколкумесечни преговори кои започнаа во Скопје и продолжија во вилата „Билјана“ во Охрид. Рамката ја потпишаа поранешниот претседател Борис Трајковски, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и тогашен премиер Љубчо Георгиевски, поранешниот претседател на ПДП Имер Имери, поранешниот претседател на ДПА Арбен Џафери и тогашниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски.

Охридскиот договор го посредуваа специјалните претставници на ЕУ и САД, Франсоа Леотар и Џејмс Пердју, кои исто така ја играат улогата на гаранти. Охридскиот договор во својот член 1 предвидуваше дека насилството повеќе не е средство за постигнување политички цели. Страните се обврзаа на прекин на непријателствата, на развој на децентрализирана власт, на недискриминација и правична застапеност, на принципот на Бадентер, на образование и употреба на јазиците, на правото на манифестирање на идентитет итн.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…

Социјалните мрежи вријат: Едни велат “Таче е…

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поразени од…

Македонија со пораз го заврши овогодинешното издание…

Фудбалската репрезентација на Македонија со пораз го заврши овогодинешното…