Ахмети за РТВ21: Албанците во Македонија се државотворен елемент

t

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за РТВ21 Косово посочи дека Албанците во Македонија се државотворен елемент.

„Албанците во Македонија се државотворен елемент и карактерот на државата е сменет со промената на Уставот во 2001 година со Охридскиот мировен договор со кој Албанците можат слободно да го користат албанското знаме. Албанскиот јазик е државен јазик. Албанците во Македонија имаат три универзитети, два државни и еден кои функционира како јавно-приватно партнерство со 50% партиципација на државата“, вели Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДСЗИ не констатирал грешки во третирањето на…

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

Се преврте патничко моторно возило

Нова непосакувана ситуација на македонските патишта... Предмалку…

ХРВАТСКА СОНУВА ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН! Пленковиќ…

Доколку рускиот претседател Владимир Путин, по кого…

„Никогаш не заборавајте“: Србите во Виена одбележаа…

Србите во Виена вечерва одржаа митинг по…