Објавено на:

Ахмети од Слупчане: УЧК е нераскинлив дел од историјата на Северна Македонија, не може да има иднина без УЧК и Охридскиот рамковен договор

t

Првиот човек на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети од Слупчане истакна дека споменикот на УЧК, ги обединува народите од Cеверна Македонија.

Ахмети истакна декаУ ЧК е составен дел од историјата на Cеверна Македонија, преку која е постигнат Охридскиот договор, кој потоа доведе до Договорот од Преспа, кој го обезбеди членството на земјата во НАТО.

„Овој споменик не не дели, овој споменик не обединува. УЧК е  дел од нераскинливата историја на оваа земја. Не може да има историја оваа земја без УЧК, не може да има иднина оваа земја без најголемото достигнување, Охридскиот мировен договор како резултат на оваа армија, иднината на оваа земја е Договорот од Преспа, договор кој не направи членка на НАТО“, изјави Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери на одбележувањето на годишината од основањето…

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат…

Скандалозен потег на Приштина: На собраниската говорница…

Во собранието на Приштина денеска се одбележуваат…

Припадник на УЧК осуден на 26 години…

Салих Мустафа, еден од командантите на терористичките…

Бомба од Курти: Договор со Србија може…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…

Хаос на летот од Брисел за Скопје:…

Патник се соблекол гол до појас, викал…