Ахмети: Резултатите од пописот се политички поддржани и признати од САД и ЕУ

t

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, коментирајќи ги гласините за пописните резултати, рече дека овој процес не треба да се претвори во политичка битка. Според него, резултатите од пописот се прифатени од сите институции во земјава и од релевантните меѓународни организации. Ахмети упати и апел до сите политички партии да не ја политизираат и наелектризираат состојбите меѓу етничките заедници.

„Пописот, статистиката во државата да не се претвори во бесмислена меѓуетничка битка, и јас сум граѓанин на оваа држава и ги гледам реакциите, но ми се чини дека сета оваа битка се врти за освојување политички поени и рејтинзи во овој статистички потфат е управуван, следен од релевантни институции на ОН со експерт од областа на статистиката и ова е резултатот. Овие резултати се политички поддржани и од ЕУ и од САД. Ако отвориме спорови, Албанците ќе велат дека не се регистрирани 200 до 300 илјади, Македонците исто така, Србите, Турците исто така и што прават, ние ја претвораме нашата земја во арена на дебати што не водат никаде освен внатрешни внатрешни иритации на етникуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Големи експлозии во воздухопловна база на…

Експлозии од големи размери и детонации со…

Столтенберг ги осуди ракетните тестирања на Северна…

НАТО упати критики кон Северна Кореја поради…

Апасиев: Шупаци корумпирани! Наместо да му ги…

Денешниот постигнат договор значи дека ЕСМ има…

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…