Ахмети: Спорот со Бугарија треба да се реши како спорот со Грција

t

Во емисијата Клан Дебатa, лидерот на ДУИ, Ахмети зборуваше и за прашањето на преговорите Скопје-Софија.

„Оваа ситуација е загрижувачка за мене бидејќи ги погодува македонските граѓани кои ја користат оваа ситуација со Бугарија, создаваат евроскептицизам, создаваат антиамерикански ставови. Овие работи не држат вода, ние треба да им бидеме благодарни на САД што нашата земја напредува за да бидеме сигурни дека има високи стандарди.

„Очекувам епилог со Бугарија, како што се случи во преговорите со Македонија и Грција, затоа бугарската страна мора да ги надмине разликите, историските проблеми да ги решаваат историчари и научници, мора да донесеме храбри политички одлуки и да го затвориме овој процес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина почна антикорупциска акција, на удар и…

Претресена е и куќата на поранешниот министер…

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека…

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј…

Груевски со детали за преговорите со Бугарија:…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Од секогаш…

Грковска-Ескобар: Република Македонија е на правиот пат…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Борел вели: Најлесен начин да се стави…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска…