Објавено на:

Ајдее… Кина ќе спроведува воени вежби во Тајванскиот теснец

t

Кинеската војска денеска соопшти дека спроведе воени вежби околу Тајван, јави кинеската државна телевизија.

Вежбите се насочени кон „погрешниот сигнал“ што САД го испратија во врска со Тајван, информираше портпаролот на источната команда на Народноослободителната армија на Кина.

Група од шест американски конгресмени, вклучително и претседателот на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, Боб Менендез, пристигнаа вчера на Тајван во дводневна посета, јавија медиуми.

Како што коментираат дел медиуми, САД немаат формални односи со Тајван, а Кина го смета за своја територија, но, се негов најважен меѓународен спонзор и снабдувач на оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Какво ќе биде времето до петок?

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Аргентина е пред банкрот

Статистичката рејтинг агенција Фич го намали рејтингот…

ИНТЕР НАЈДЕ ЗАМЕНА ЗА ЛУКАКУ: Во Милано…

Интер е заинтересиран и за Роберто Фирмино.…

(Видео) Груевски да не излезеше од Македонија…

Мирка Велиновска вечерва во вонредната епизода на…

Велс ги расплака Хрватите буквално во –…

Фудбалерите на Хрватска одиграа само нерешено на…