Објавено на:

Ајдее… Кина ќе спроведува воени вежби во Тајванскиот теснец

t

Кинеската војска денеска соопшти дека спроведе воени вежби околу Тајван, јави кинеската државна телевизија.

Вежбите се насочени кон „погрешниот сигнал“ што САД го испратија во врска со Тајван, информираше портпаролот на источната команда на Народноослободителната армија на Кина.

Група од шест американски конгресмени, вклучително и претседателот на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, Боб Менендез, пристигнаа вчера на Тајван во дводневна посета, јавија медиуми.

Како што коментираат дел медиуми, САД немаат формални односи со Тајван, а Кина го смета за своја територија, но, се негов најважен меѓународен спонзор и снабдувач на оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД: Украина да превземе акција против корупцијата…

Вашингтон поднел листа на „приоритетни реформи“ кои…

Вучевиќ: Србија разочарана од реакцијата на КФОР

Србија е разочарана од реакцијата на КФОР,…

Националната мрежа против насилство до JO: Најстрога…

Националната мрежа против насилство врз жени и…

При претрес во Валандово пронајдени марихуана, семки…

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи…

Ѓоковиќ ја откри целта на неговата организација

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов…