Објавено на:

Ајде мајката, Македонија му е помила од функцијата: Подготвен сум да предложам друг премиер од мојата партија, вели Петков

t

„Продолжуваме да се менуваме“ се подготвени да предложат нов кабинет, дури и со друг премиер од партијата, доколку на претстојното гласање за недоверба падне актуелната влада. Подготвени сме и за двете сценарија, најави вечерва во „Панорама“ премиерот Кирил Петков.

„Ние се бориме за секој независен глас, за секој кој не сака да ја фрли Бугарија во криза. Јас лично – да не ги навредувам колегите, ќе продолжам да контактирам со секој пратеник што решил да ја поддржи Бугарија и тоа ќе продолжи до гласањето“, тој рече.Петков.

„Ако владата падне и повторно добие мандат, ќе започнеме коалициски разговори не со ГЕРБ, не со МРФ, не со Костадинов и не со ИТН со лидерот Слави Трифонов, туку со сите независни пратеници во сите овие партии“, рече премиерот. објасни министерот. Ни требаат шест лица за да ја вратиме Бугарија од зад сцената и верувам дека ќе ги најдеме, додаде тој.

Петков најави дека е подготвен да се повлече од премиерската функција, но само доколку не мора зад сцената да ја предаде Бугарија. „Сепак, ако единствената алтернатива е грда коалиција меѓу Вазраждане, МРФ, ИТН и ГЕРБ, јас ќе се борам до дупка“, увери тој. На прашањето дали е подготвен да даде можност на влада со друг премиер од „Продолжуваме со промената“, Петков одговори: „Нема проблем, многу ми се допаѓаат моите колеги“.

Премиерот му фрли ракавица и на претседателот Румен Радев, потсетувајќи го како народот го наполни плоштадот пред една година кога бекстејџот преку главниот обвинител влезе во претседателството. „Сега истите тие луѓе беа повторно на плоштадот. И рекоа: „Не сакаме МРФ, Вазраждане, ГЕРБ, остатокот од ИТН да ја одредуваат иднината на Бугарија. Тоа се брендовите зад сцената“, коментира Петков. Тој додаде дека ова е историски момент претседателот да го врати тоа што тогаш му го дал народот.

„Не сум кажал лош збор за него. Или некој го доведува во заблуда, или му треба уште малку време за да сфати дека битката што ја започнавме заедно воопшто не е завршена“, рече тој.

Премиерот го коментираше Слави целосно како пример зад сцената. „Кога се пазари за јавни набавки – тоа не е логика на музичар, човек кој нема врска со јавните набавки и не е нормално да се знае како се прават“, рече Петков, не пропуштајќи ја информацијата за близината на Слави Трифонов со „разни имиња – Орлин Алексиев итн.“.

Ќе се бориме за идеи, нема да дозволиме провокации“, рече Петков за протестите на улиците на Софија и другите градови. „Многу луѓе ќе излезат на улиците во наредните денови во поддршка на идејата дека Бугарија може да биде нормална земја, а оние што се на власт можат да бидат пред, а не во сенка, од дивјаци, во огромни куќи покрај морето“, рече тој. кажа. Нормална држава, посочи Петков, е кога луѓето ги гледаат политичарите.

Како и Атанас Атанасов, кој му се извини на Румен Радев за „шопингот“ на пратениците, навреден беше и Петков. „Никој од нас не бараше пари или услуги. Ова е само причина“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…

Бугарската легенда Петков: Не сакам ни да…

Легендарниот голман на Бугарија, Георги Петков не…

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети…

Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да…

(Видео)Средба Ковачевски-Петков во “искрена и отворена” атмосфера

"Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков…

(Видео) Идентитетот бетон: Му се лизна „Македонка“…

Во интервју за Сител бугарскиот премиер Кирил…