„Бадник се празнува во заедништво“: Градоначалничката Арсовска денешниот празник го помина во Пунктот и прифатилиштето за бездомни лица кај Момин Поток

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денешниот празник, Бадник, го помина со тимот на Црвен Крст Скопје во Пунктот и прифатилиштето за бездомни лица кај Момин Поток. Арсовска најави дека покрај досегашните активности, како обезбедување оброк, лекарски, хигиенски и други услуги, Градот Скопје дополнително ќе обезбеди и топли оброци за лицата корисници на пунктот низ целата година, а ќе се вложи напор процесот на ресоцијализација да биде успешен за овие лица

„Бадник се празнува во заедништво. На овој ден си подаваме рака. Вечерва Бадник го минавме во Пунктот и прифатилиштето за бездомни лица кај Момин Поток со тимот на Црвен Крст Скопје. Во овој пункт со поддршка на градот се реализираат активности каде бездомните лица добиваат услуги од доктор, социјален работник, психолог, хигиенски и берберски услуги, топол оброк, медикаменти, како и поддршка при вадење на документи за лична идентификација. Приказната на Даут кој со поддршка на хуманиот тим на пунктот предводен од Д-р Сузана Тунева Пауновска, сега има свој дом и работа, е мотив за поголема поддршка. Градот Скопје дополнително ќе обезбеди и топли оброци за лицата корисници на пунктот низ целата година, а ќе се вложи напор процесот на ресоцијализација да биде успешен за овие лица“, соопшти Арсовска преку социјалните мрежи.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голема крводарителска акција во просториите на Град…

Голем број граѓани, меѓу кои и вработени…

Викендов нестабилно време со дожд, грмежи и…

Времето денеска ќе биде променливо облачно и…

Делови од повеќе скопски општини денеска без…

Од ЕВН известуваат дека поради технички зафати…

Резерват во Швајцарија нов дом за две…

Двете мечки од скопската зоолошка, отпатуваа во…

Во одвоени случаи нападнати тројца малолетници во…

Две малолетнички и еден малолетник во три…