Објавено на:

Баковиќ: Третата светска војна ќе започне на азиско тло, не во Европа

t

Зорана Баковиќ, специјален дописник на љубљанско „Дело“ од Азија, смета дека Западот требало да почне да ја решава зависноста од енергијата од Русија и Блискиот Исток, но и од стоката од Кина. „Русија и Кина се присутни во Европа долго време, Кина со своите пари, а Русија со својата деструктивна моќ, ни едното, ни другото не и треба ниту една европска земја“, рече Баковиќ, додавајќи дека она од што треба да се плаши светот е да не дојде до конфликт меѓу двете најсилни армии во светот – американската и кинеската, што би имало далекосежни последици и за Европа. „Трета светска војна нема да избие на европско, туку на азиско тло“, рече таа.

На прашањето дали лицемерието на Западот се огледа во тоа што гасот од Катар е политички добар, но не и од Русија, таа рече дека „секогаш зборуваме за некакво лицемерие, прашање е колку сме подготвени да се откажеме од таа зависност и колку време ќе помине во периодот на ултра хипокризија, затоа што ќе гласаме за резолуции за рускиот јаглен, нафтата, а наскоро ќе има и за гасот, а всушност никој не е подготвен за тоа“.

Таа во емисијата „Нови дан“ на ТВ Н1 го спореди Западен Балкан, односно делот од Европа кој се уште не е во ЕУ и Југоисточна и Јужна Азија, кој исто така се труди да не припаѓа на ниту еден блок, како Србија, „да не кажува ништо за санкциите, тие нема да застанат на страната на ниту една од трите големи сили – ниту Кина, ниту Русија, ниту САД“.

„Во Азија тоа изгледа возможно бидејќи има голема гравитациона сила – Кина. Во Европа не може да опстане – независноста е невозможна“, истакнува Баковиќ.

Кога станува збор за војната во Украина, таа смета дека Кина не е на страна.

„Таа експлицитно изјави дека има бескрајно пријателство со (рускиот претседател Владимир) Путин, (кинескиот претседател) Кси Џинпинг и Путин постигнаа договор за спречување на ширењето на НАТО на исток, а Кина го прави истото, спречувајќи создавање на некој вид Пацифик НАТО“, смета Баковиќ и додава дека Кина е вистински ривал на Америка.

Наведува дека САД се уште стојат на политиката на „една Кина“, односно дека Тајван е дел од нејзината територија, но ако Кина почне да го враќа Тајван на сила, „САД ќе бидат активно вклучени во тој конфликт“.

„Светот треба да се плаши од тоа, бидејќи зборуваме за конфликтот меѓу двете најсилни армии во светот, никој не знае до каде стигнала кинеската вооружена програма, а тоа се случува во регион каде Јапонија и веројатно Австралија би се вмешале. Тоа и се случи на Индија, и се случува во регионот кој е најбогат со нуклеарно оружје – застрашувачка концентрација (Русија, Јужна и Северна Кореја, Јапонија, Индија, Пакистан). Не смееме ни да замислиме“, предупредува таа.

Кинеската страна е исклучително свесна за опасноста и се обидува да го одложи конфликтот што е можно подолго.

Што се однесува до Америка, вели таа, според анализите, американската војска во моментов е посилна од кинеската, „а да дојдеше до војна, таа ќе беше крвава и ќе ја чинеше Америка многу, особено во губењето на човечки животи, но ако се чека друга 10 години нема да има шанса да ја потисне, а камоли да ја порази Кина“.

На прашањето дали дипломатијата меѓу Русија и Западот се уште е можна, таа рече дека „дипломатијата меѓу Русија и Западот мора да биде можна, бидејќи никогаш во историјата немало војна која не завршила со договор“. „Можеме да очекуваме дека двете страни ќе мора да направат компромис, но прашање е кога“, рече таа, додавајќи дека прашањето е дали ова е само вовед во Третата светска војна.

Посочува дека треба што поскоро да се ангажира дипломатијата, за што побрзо да се дојде до решение, кое можеби не е добро, но ќе биде добро да престане да уништува и убива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ