Објавено на:

Балканот со санкции за Русија: Црна Гора го затвори небото за руски авиони

t

Воздушниот простор на Црна Гора е затворен за сите руски авиони со одлука на Агенцијата за цивилно воздухопловство, а на предлог на Министерството за капитални инвестиции.

Со оваа одлука, пишува порталот RTCG, Црна Гора им се приклучи на земјите членки на Европската унија кои на 27 февруари го затворија својот воздушен простор за воздушниот сообраќај со Русија, како одговор на руската воена интервенција во Украина.
По нападот на Украина на 24 февруари, Црна Гора се приклучи на сите рестриктивни мерки, вклучително и осум пакети индивидуални и економски санкции што Европската унија ги усвои против Русија.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа…

Руското Министерство за одбрана објави видео на…

Врховниот суд на Русија ќе го прогласи…

Врховниот суд на Русија на 26 мај…