Објавено на:

Балканска траги-комедија: Се испотепале двакца дипломати во амбасадата на БиХ во Јордан – Се користела џиу-џицу техника

t

Двајца високи дипломати физички се пресметале во Амбасадата на Босна и Херцеговина во Аман, главниот град на Јордан, информираше амбасадорот Мато Зеко во Министерството за надворешни работи. Додека едниот тврди дека колега се обидел да го убие, другиот вели дека се бранел од навреди користејќи џиу-џицу техника, која, нагласува, била крајно контролирана.

Амбасадорот на Босна и Херцеговина (БиХ) во Јордан, Мато Зеко, на 16 март годинава го информирал Кабинетот на министерот за надворешни работи Елмедин Конаковиќ дека пет дена претходно во неговиот кабинет во Амбасадата на Босна и Херцеговина во Аман, дошло до вербална, а потоа и физичка пресметка меѓу високи дипломати – советникот на министрите Сатко Битанга и советникот Ненад Шкипина, пишува РТС на порталот Инфорадар.

Конфликтот избувна кога Битанга дозна дека амбасадорот Шкипина итно испраќа во Сараево да ја поправи ИТ опремата чиј дефект не може да се отстрани во Аман, тврди Зеко.

„Потоа, министерот советник Сатко Битанга почна со вербални навреди, истовремено измислувајќи разни инсинуации, како и постојано повторувајќи дека е единствениот професионалец во дипломатијата, притоа очигледно намерно од само нему познати причини предизвика поголем инцидент. напиша Зеко.

Додека продолжија вербалните навреди на советникот на Битанга, Шкипина реагираше и го фати Битанга за гуша, опиша Зеко. Посочува дека ги разделил и спречил посериозни поседи и нагласи дека инцидентот „треба да се сокрие од јавноста“.

Истиот ден со амбасадорот Зеко, информација за инцидентот до седиштето на Министерството за надворешни работи достави и советникот Ненад Шкипина.

„За време на средбата, околу 11 часот во канцеларијата влезе Сатко Битанга, советник на министерот и гласно праша зошто се смееме. Тој рече дека треба да оди во Сараево со оглед на неговиот чин. Амбасадорот одговори дека така одлучил и дека се работи за конзуларни работи“, напиша Шчипина.

Тој тврди дека Битанга после тоа почнала да го навредува, а тој му кажал дека е криминалец.

„После такви изјави, дрско однесување и лаги, станав и го фатив за врат велејќи дека доста е од такво однесување. Нарушувањето на моето достоинство од страна на назначениот беше повторено во неколку наврати, без јас да предизвикам такво однесување и без никаква реакција, а јас бев принуден да го опоменам со помош на држач за џиуџицу, кој беше крајно контролиран бидејќи јас сум мајстор во оваа боречка вештина. Да сакав да го удавам или да го повредам, тоа ќе го направев на сосема поинаков начин“, сликовито објасни Шкипина.

Ден претходно се пријави и Битанга. Тој го информирал министерот Конаковиќ за хронологијата на настанот, но со малку поинакво толкување – според него, станува збор за „убиство во обид“, пренесува Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Босна протестира по монструозното убиство на Низама

Почнаа протестите во Босна мотивирани од крвничкото…

Морничава тепачка во Торонто: Маж го тепа…

Човек (45) од Торонто е уапсен откако…

Масакрите во Босна немаше да се случат…

Заменик-претседателот и портпарол на турската владејачка Партија…

Српскиот конзул во Македонија се потпиша во…

Српскиот конзул во Македонија, Владимир Стајиќ, денеска…

Што е со децата? Нови тепачки во…

Полицијата информираше за два одделни случаи на…