Објавено на:

Банкротираше првата азиска држава

t

Шри Ланка банкротираше поради надворешниот долг од 51 милијарда долари по најтешката економска криза во историјата на оваа земја. Државата е зафатена од акутен и сериозен недостиг на храна и гориво додека се соочува со секојдневни ограничувања за електрична енергија.

Во изминатите неколку недели, јавното незадоволство ескалира со обиди за масовни упади во домовите на членови на администрацијата, а безбедносните сили ги растераа демонстрантите со солзавец и гумени куршуми.

Министерството за финансии соопшти дека, пред да добие финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд, Шри Ланка прогласува банкрот според сите надворешни обврски, вклучително и заеми од странски земји.

Владата презема итна мерка само како крајна опција за да се избегне натамошно влошување на финансиската состојба – се наведува во соопштението.

Економската криза во Шри Ланка почна по неможноста за увоз на основни добра од странство, бидејќи пандемијата влијаеше на падот на приходите од туризмот и приходите од странство.

Шри Ланка побара олеснување на долгот од Индија и Кина, но двете земји, наместо тоа понудија дополнителни заеми за купување стоки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ново видео од тик-токерот Вучиќ, овојпат…

Само еден месец е отворен профилот на…

Австрија најсреќна земја во ЕУ, Бугарија и…

Европската агенција за статистика (Евростат), објави податоци…

Лајчак најави одвоени разговори со преговарачите од…

– Специјалниот пратеник на Европската унија за…

Командант на КФОР: Ситуацијата на Косово и…

Како што рече, КФОР отсекогаш ја докажал…

Арсовски: Ако опозицијата ја бојкотира техничката влада…

„Ако опозцијата ја бојкотира оваа техничка влада,…