Бачев: Во овој момент ризично е да се прави референдум, постојат големи шанси да не успее

t

Во овој момент е многу ризично и опасно да се прави референдум, бидејќи постојат големи шанси тој да не успее, вели Јанко Бачев претседател на Единствена Македонија во „Само Вистина“.

-Од искуство од референдумот од 2004 година многу е веројатно тој да биде неуспешен, не е проблем да се соберат 150 илјади потписи , но сметам дека власта би го бојкотирала.Во услови кога знаеме дека малцинствата ќе го прифатат бојкото многу е тешко да има голема излезеност, вели Бачев.

Тој потенцираше дека Албанците веќе го имаат прифатено францускиот предлог и дека би направиле бојкот на референдумот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема веќе нов договор: Мицкоски нема ни…

„Оваа егзибиционистичка и лоша политика која ја…

Апсиев: Oва враќање на иницијативата од Џафери…

Иницијативата не е одбиена. Значи, ова не…

(Видео) “Дали сте за продолжување на преговорите…

Политичката партија Левица вчера до Собранието ја…

4 години од неуспешниот референдум за промена…

На 30 септември 2018 година беше одржан…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…