Објавено на:

Баша поднесе оставка

t

Странските дипломати во Тирана, реагираа по оставката на Љуљзим Баша, лидер на Демократската партија, најголемата албанска опозициска партија.

Според американската амбасада, одлуката што ја донел Баша заслужува почит, оценувајќи при тоа дека ставањето на интересите на партијата и државата над личните, е знак за вистинско лидерство.

Се додава дека силната опозиција која може да биде подготвена да води е од суштинско значење за демократијата.

-Се надеваме дека одлуката ќе го отвори патот Демократската партија да оди напред кон иднината, ќе ги зајакне специјалните односи на Албанија со САД, ќе ја зајакне поддршката за реформите и другите напори за намерата на Албанија да се приклучи на Европската унија и повторно ќе ги нагласи демократските принципи и идеали врз кои е основана. Поддршката на Соединетите Држави за демократијата и нејзината посветеност во борбата против корупцијата и неказнивоста остануваат непроменети, стои во реакцијата на американската амбасада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…

Османи повикува да се здружиме и да…

Наредните години се години на расчистување конечно…

Бугарската еврокомесарка ѝ се налути а Холнандија:…

Бугарската еврокомесарка, Марија Габриел, ја коментираше одлуката…