Објавено на:

Бајден бара промени во Советот за безбедност на ОН

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе ја потврди желбата на Вашингтон за проширување на Советот за безбедност во својот говор на 78-та сесија на Генералното собрание на ОН, изјави Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, во интервју за Дејли. Телеграф.


„Време е да се погледне архитектурата на Советот за безбедност. Сметаме дека треба да биде поинклузивен и сеопфатен“, рече тој.
Кирби истакна дека Бајден во својот говор оваа недела ќе го поддржи проширувањето на Советот за безбедност на ОН.
Во моментов, Советот за безбедност на ОН има пет постојани членки: Русија, Велика Британија, Кина, САД и Франција. Секоја од овие земји има право на вето. Десет членови на Советот, избрани на географска основа, имаат статус на непостојани односно ротирачки членови.


Претставниците на американската администрација постојано зборуваа за потребата од реформирање на Советот за безбедност на ОН. Поточно, за време на неговиот говор минатата година на 77-та сесија на Генералното собрание на ОН, Бајден рече дека Вашингтон поддржува зголемување на бројот на постојани и непостојани претставници во Советот за безбедност на ОН, вклучително и на сметка на африканските и латиноамериканските земји. .
САД го поддржуваат давањето на Индија постојано членство во Советот за безбедност на ОН. Покрај тоа, според Дејли Телеграф, САД би сакале да ги видат и Германија и Јапонија во реформиран Совет за безбедност.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претходно изјави дека Русија особено ги истакнува Индија и Бразил како достојни кандидати за постојано членство во Советот за безбедност на ОН со задолжително присуство на некои од африканските земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американските муслимани почнуваат кампања против Бајден!

Лидерите на муслиманските групи во американските држави,…

Ирански хакери упаднаа во повеќе организации во…

Хакери поврзани со Иран упаднаа во повеќе…

Деклариран Македонец натепал деклариран Бугарин во Охајо,…

Поранешниот премиер Никола Груевски продолжува со серијалот…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Највисокиот американски генерал го предупреди Конгресот за…

Официјален Пентагон тврди дека неусвојувањето на новиот…