Објавено на:

Бајден: Додека сум јас претседател абортусот нема да се забрани

t

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД додека тој ги води, абортусот нема да биде забранет и потпиша извршна наредба за заштита на абортусот, пристап до абортус и контрацепција.

Бајден ја потпиша наредбата речиси две недели откако Врховниот суд ја укина пресудата од случајот „Роу против Вејд“ од 1973 година, која го гарантираше уставното право на абортус во САД.

Одлуката на судот ѝ овозможи на секоја американска држава сама да одлучува дали и под кои услови ќе дозволува абортуси.

Наредбата вклучува мерки за заштита на пристапот до лекови и контрацептивни средства за абортус, заштита од казнување за жените кои мора да патуваат од една американска држава во друга поради абортуси и чекори за заштита на приватноста.

Според наредбата на Бајден, државниот обвинител на САД и правниот советник на Белата куќа ќе се сретнат со приватни адвокати и организации од јавен интерес за да промовираат правно застапување за оние кои бараат или нудат услуги за репродуктивно здравје.

По одлуката на Врховниот суд, најмалку девет американски сојузни држави воведоа речиси целосна забрана за абортус. Единствен исклучок е опасност по животот на мајката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанци маршираа за заштита на правото на…

Италијанците вчера излегоа да маршираат низ Рим,…

Уште четири држави во САД го укинаа…

Законот со кој се забранува абортусот стапи…

Преполни клиниките за абортуси во Флорида

Докторката Д. никогаш немала толку многу работа.…

Бајден: Додека сум јас претседател абортусот нема…

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД…

ООН: Ограничувањето на правото на абортус само…

Ограничувањето на пристапот до абортус не ги…