Објавено на:

Бајден започнува нова кампања: “Купи американско” за засилување на домашната економија

t

Претседателот Џо Бајден во петокот објави дека неговата администрација го финализирала новото правило Купи американско, кое има за цел да помогне во зајакнувањето на домашното производство на САД, сè поважен напор додека земјата се стреми да се натпреварува со Кина и да создаде поотпорни домашни синџири за снабдување.

Промената на правилата „Купи американски“, која првпат беше објавена во јули 2021 година, ќе бара секоја стока купена со пари од даночните обврзници да содржи 75% содржина од САД, што е повеќе од сегашните барања за 55%.
Во забелешките од Белата куќа, претседателот, исто така, ја промовираше најавата од Сименс САД дека ќе го прошири домашното производство на електрична опрема, како што се табли за полначи за електрични возила, со нова инвестиција од 54 милиони долари за која вели дека ќе отвори 300 работни места.Претседателот зборуваше неколку часа откако Бирото за статистика на трудот објави дека бројот на работни места во февруари ги надмина очекувањата бидејќи американската економија додаде 678.000 работни места во текот на месецот. Стапката на невработеност се спушти на 3,8 отсто и во февруари, што е ново ниско пандемија.
„Денешните вести се добредојден потсетник дека се враќаме посилни како земја и како народ“, рече Бајден.


Висок претставник на администрацијата рече дека правилото ќе биде фазно со цел да им се даде време и простор на компаниите да ги модифицираат нивните синџири на снабдување. Тој процес ќе започне оваа година со промена на барањето на 60% во октомври, а потоа на 75% до 2029 година.


Правилото вклучува нова рамка за воведување зголемени ценовни преференции за назначени критични производи и компоненти во стратешките индустрии, рече претседателот.
„За време на пандемијата видовме дека прекините на синџирот на снабдување може да ги загрозат животите и егзистенцијата на Американците. Кога ни беше најпотребно, немавме маски, наметки, ракавици, вентилација и други основни здравствени производи – моравме да купуваме во странство. Така, создаваме нова предност за цените“, рече Бајден.


Претседателот рече: „Зборуваме за работи како полупроводници, некои фармацевтски договори, напредни батерии, меѓу другото. Вреди да се осигураме дека имаме домашен капацитет да не заштити од недостиг и скокови на цените во иднина. “


Не е јасно на колку компании или производи ова ќе влијае бидејќи новото правило Купи американско што излезе од Регулаторниот совет за федерални набавки не вклучува ажурирање што и дозволува на федералната влада да ги потврди тврдењата на изведувачите за процентот на домашна содржина во нивните производи. Еден службеник на администрацијата, сепак, забележа дека администрацијата сè уште очекува на крајот да воведе барање за известување за компаниите — нешто што претседателот го вети кога го објави предлогот минатата година.


Процесот за новото правило започна со извршната наредба на Бајден „Произведено во Америка“ која воспостави 180-дневен меѓуагенциски преглед и ја создаде канцеларијата „Произведено во Америка“ во Канцеларијата за менаџмент и буџет. Таа позиција во ОМБ им помага на агенциите да ги имплементираат правилата „Произведено во Америка“, го надгледува процесот со кој изведувачите можат да аплицираат за откажување од нив и ја ажурира јавноста за дадените исклучоци со објавување на тие информации на јавна веб-страница.


Бајден рече дека последните две години биле „две од најтешките години со кои се соочила оваа нација“.
„Тоа беше казнено, но ние се враќаме“, рече тој. „Сепак, многу семејства сè уште се борат да врзат крај со крај поради инфлацијата. Разбирам дека наш главен приоритет мора да биде да ги ставиме цените под контрола“.


Администрацијата на Бајден се бори со зголемената инфлација, високите потрошувачки цени и недостигот на стоки – сите прашања што придонесоа за економската вознемиреност кај Американците и предизвикаа пад на рејтингот на Бајден.
„Она што го видовме во изминатите месеци е повеќе причина зошто треба да го отфрлиме поразителното мислење дека силите на автоматизацијата и глобализацијата значат дека не можеме да имаме добро платени работни места во синдикатот за производство овде во Америка“, рече Бајден. „Нашата производствена иднина, нашата економска иднина, нашите решенија за климатската криза — сите тие ќе бидат направени во Америка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…

Зголемена стапка на дезертирање во амерканската морнарица:…

Вознемирувачка нова статистика покажува дека дезертирањата на…

Бајден: Поминуваме низ мрачен час од нашата…

„Ова повеќе не е само европско прашање,…

Трајанов: САД ќе ги седнат Македонија и…

ЕУ не решила ниту едно сложено прашање.…

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор…

Турското Министерство за надворешни работи го повика…