Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот ураган во историјата на Флорида

t

Тој рече дека бројките се уште не се јасни, но дека доаѓаат првите информации за човечки загуби, кои би можеле да бидат „значителни“.

– Тоа би можело да биде најсмртоносната катастрофа во историјата на Флорида, рече Бајден за време на обиколката на просториите на Федералната агенција за управување со катастрофи (ФЕМА).

Ураганот Иан, кој достигна статус на бура од четврта категорија на својот врв, предизвика поплави и бури во Флорида, оставајќи два милиони луѓе без струја.

Ураганот потоа ослабе, а неговиот центар го напушти копното и се пресели над Атлантскиот Океан каде повторно зајакна. Издадено е предупредување за ураган за американската сојузна држава Јужна Каролина.

Ветровите денеска се зголемија на речиси 110 километри на час, што е малку под силата на ураганот, при посилни налети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Естонија купува американски ХИМАРС!

Естонија, земја-членка на НАТО, која граничи со…

За 29% зголемено производство на струја на…

АД ЕСМ соопшти дека за 11-те месеци…

Чудно но вистинито: Лишен од слобода жител…

Денеска (03.12.2022) во периодот од 05.00 до…

Левица: Нема класно без национално ослободување!

Нема класно без национално ослободување порачаа од…

Арсовска: Договорот со приватните превозници е раскинат…

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во изјава…