Објавено на:

Бајден: Има сомнежи дека Путин се изолира и ги казнува своите советници

t

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека постојат индиции дека рускиот претседател Владимир Путин се изолира и казнува некои негови советници, но додаде дека САД немаат многу цврсти докази кои би можеле да го потврдат тоа.

Кога новинар на Си-ен-ен го праша претседателот дали помошниците на Путин кријат информации од него, Бајден рече:

– Тоа е отворено прашање. Има многу шпекулации, но се чини дека, ова не го кажувам со сигурност, Путин се изолира и дека има некои индиции дека отпуштил или ставил дел од своите советници во домашен притвор. Но, не сакам да зборувам премногу за тоа во моментов, бидејќи немаме цврсти докази – рече тој.

Бајден напомена и дека е многу скептичен оти Путин ќе ги повлече сите свои сили од околината на украинската престолнина Киев.

Засега нема јасен доказ дека ги повлекува сите сили од Киев. Исто така, постојат докази дека тој ги засилува своите трупи во областа Донбас. „Во зависност од вашиот став за Путин, јас сум скептичен“, рече Бајден.

Тој додаде дека засега нема докази дека Путин ги повлекол своите војници од Киев и се упатил кон југ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

51-годишен кичевчанец тепал и ѝ се заканувал…

На 29.11.2022 во 15.00 часот во Кичево,…

Исмаил: Штајнмајер има функција за шетање по…

Портпаролот на Левица, Реџеп Исламил, на Фејсбук…

Левица Битола: Левица не се извинува никому,…

Една недела Бојкоски не дава отчет зошто…

Кога се има визија и напорно се…

Кога се има визија и напорно се…

Блинкен: Русија варварски војува против цивилите во…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во…