Објавено на:

Бајден: Испраќаме нова пратка оружје во Украина – САД покажа историски најголема соработка со Киев

t

Вашингтон одобри уште една пратка оружје за вооружените сили на Украина, согласувајќи се да испрати десетици милиони долари во муниција и воен хардвер по низата слични трансфери во последните недели.

Белата куќа го објави потегот во петочното соопштение за печатот, истакнувајќи ја „историската количина на безбедносна помош“ дадена на Киев откако Русија го започна својот напад на 24 февруари.

„Најавувам уште еден пакет безбедносна помош што ќе обезбеди дополнителна артилериска муниција, радари и друга опрема за Украина“, рече претседателот Џо Бајден, тврдејќи дека испораките на американско оружје биле „критични“ за воените напори на земјата.

Американски официјален претставник, цитиран од Ројтерс, понуди подетален преглед на пакетот помош, велејќи дека доаѓа со цена од 150 милиони долари и ќе вклучува „25.000 артилериски куршуми од 155 милиметри, контра-артилериски радар, опрема за заглавување, теренска опрема и резервни делови“.
Новата помош ќе биде финансирана со средства ослободени во рамките на Претседателската управа за повлекување, која и овозможува на Белата куќа да пренесува оружје од американските акции во странски држави без одобрение од Конгресот. Фондот во моментов има преостанати околу 250 милиони долари, од кои повеќе од половина ќе одат за плаќање на последниот пакет помош.

Иако претседателот Бајден тврдеше дека оружјето ќе оди „директно во првите линии на слободата во Украина“, нивната крајна дестинација можеби никогаш нема да биде позната. Американските власти признаа дека оружјето станува практично невозможно да се следи откако ќе влезе во зоната на активната конфликт во Украина, при што еден разузнавачки извор изјави за Си-Ен-Ен дека паѓаат во „голема црна дупка“ веднаш по пристигнувањето.

Претходните испораки на оружје вклучуваа сè повеќе тешко вооружување, почнувајќи од мало оружје, муниција, беспилотни летала за набљудување и напад, а подоцна се префрли на големи артилериски парчиња и гранати.

Пакетот од 150 милиони долари од петокот веројатно нема да биде последен за Киев, бидејќи Бајден минатиот месец предложи огромна помош од 33 милијарди долари за земјата, вклучително и повеќе од 20 милијарди долари воена помош. Пратениците допрва треба да ја одобрат мерката, иако претседателот ги повика да се движат „брзо“ за да ја усвојат, наведувајќи го „речиси исцрпениот“ залихи на оружје.

„За Украина да успее во оваа следна фаза од војната, нејзините меѓународни партнери, вклучително и САД, мора да продолжат да го демонстрираат нашето единство и нашата решителност да го задржиме оружјето и муницијата да тече кон Украина, без прекин“, рече тој во изјавата од петокот.

Бајден, исто така, во понеделник треба да го потпише Законот за заеми од 2022 година, кој ќе ја олесни понатамошната испорака на оружје во Украина и ќе овозможи испорака на нови системи за оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…