Објавено на:

Бајден кажа: Можете да спиете мирно – Нема да има нуклеарна војна

t

Граѓаните на САД не треба да се плашат од нуклеарна војна, изјави вечерва американскиот претседател Џозеф Бајден, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин нареди руските сили за одвраќање, кои вклучуваат нуклеарно оружје, да бидат ставени во состојба на висока готовност.


Додека Бајден го напушташе настанот во Белата куќа, еден од американските новинари го праша дали Американците треба да бидат загрижени за можноста за нуклеарна војна, на што американскиот претседател одговори со „не“, пренесува Индипендент.Претходно портпаролката на Белата куќа Џен Псаки изјави дека САД веруваат дека во овој момент нема причина да се промени нивото на нуклеарна подготвеност.


„Не го сменивме нашиот статус и оценка во тој поглед, но мораме да бидеме и внимателни поради заканите на Путин“, изјави Псаки за кабелската мрежа MSNBC.
Руското Министерство за одбрана претходно објави дека нуклеарните сили и северната и пацифичката флота се во состојба на зголемена борбена готовност.


Бајден разговараше со американските сојузници и партнери во текот на денот, додека неименуван претставник на Белата куќа изјави за Ројтерс дека никогаш не смее да се води нуклеарна војна, дека во неа нема победник и дека Путин ја ескалира ситуацијата со „опасна реторика“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,Го убија соседот бидејќи ги замоли да…

Жителот на селото Каменско, Владимир Васиљевиќ Коновка,…

Најново видео: Помеѓу предадените борци има жени,…

Седум автобуси со украински борци кои со…

Министерството за одбрана на Русија: Соборени се…

Портпаролот на Министерството за одбрана на Русија,…

Украинските воени сили се заканиле на границата…

Гувернерот на Курската област Роман Старовојт изјави…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…