Објавено на:

Бајден: Мајмунските сипаници се причина за загриженост

t

Епидемијата на сипаници е нешто за што „сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џозеф Бајден.

Бајден додаде дека американските здравствени власти размислуваат за потенцијални терапии и вакцини.

-Ние сме многу ангажирани и се обидуваме да најдеме начини да дејствуваме, има кажа Бајден на новинарите во Јужна Кореја пред да замине за Јапонија, следната станица на неговата азиска турнеја.

Во меѓувреме, Светската здравствена организација соопшти дека работи на дополнителни насоки во врска со епидемијата на оваа болест.

-СЗО работи на дополнителни упатства за ублажување на ширењето на мајмунски сипаници, поради загриженоста дека бројот на случаи може дополнително да се зголеми во текот на летните месеци, рече Дејвид Хејман, претседател на Стратешката и техничката советодавна група на СЗО за заразни опасности со пандемиски и епидемиски потенцијал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за…

Американските производители на нафта и гас нема…

Кирилов: САД признаа дека во Украина се…

Американската делегација во Женева призна дека во…