Објавено на:

БАЈДЕН: Неизбежно е САД да влезат во рецесија, Американците се многу депресивни поради пандемијата но имаме причини за оптимизам

t

Рецесијата во САД не е неизбежна и има причини за оптимизам, истакна денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Тој коментираше предупредувања на економисти за можен пат на САД кон рецесија.


Според Бајден, американскиот народ е многу, многу депресивен по две бурни години со пандемијата од Ковид-19, економската нестабилност и најновиот раст на цените на горивото што го погодува буџетот на семејствата.

Како што тврди Бајден, потребата за менталното здравје во САД е огромна, бидејќи сè на што луѓето сметаа, се наруши и пропадна. Но, најголем дел е последица на кризата со Ковид-19, смета претседателот.

Неговата оценка е дека има причина за оптимизам. Тој е уверен оти САД се подобро позиционирани од која било земја на светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ОВА Е ЛЕГЕНДАТА НА ПРОТЕСТИТЕ: Бугарски…

Ја имаме легендата на протестите во Скопје…

Засега нема нови Ковид мерки, иако се…

Засега не се планираат нови мерки за…

Околу 500 шверцери се подготвувале да провоцираат…

Инфомакс неофицијлано дознава дека околу 500-тини припадници…

Таравари, царе, може да извадиш мапа каде…

Арбен Таравари денеска предизвика лавина реакции на…

Левица: Оставка од Спасовски и Османи заради…

Политичката партија Левица повторно ги повика граѓаните…