Објавено на:

Бајден: Нема да се вклучиме во никакви преговори за Украина без учество на Киев

t

Тековниот конфликт меѓу Русија и Украина се очекува да „забави“ во зимски услови, смета американскиот претседател Џо Бајден. Тој го изјави ова за време на прес-конференцијата по неговиот состанок со кинескиот лидер Си Џинпинг во понеделникот во Индонезија.

На прашањето како заземањето на градот Херсон од страна на силите на Киев по повлекувањето на Русија може да влијае на конфликтот и дали тоа ќе „сигнализира пресвртница“ во непријателствата, Бајден го поздрави развојот како „значајна победа за Украина“.

Претседателот исто така вети дека нема да се вклучи во никакви преговори за Украина без учество на Киев во нив.

„Јас бев многу јасен дека ќе продолжиме да обезбедуваме помош за украинскиот народ да се брани. И нема да се вклучиме во никакви преговори. Ништо за Украина без Украина“, рече Бајден, додавајќи дека какви било преговори со Москва се „одлука што треба да ја донесе Украина“.

Во исто време, Бајден рече дека САД очекуваат конфликтот „малку да се забави“ во претстојната зимска сезона поради „неможноста лесно да се движат низ земјата“.

Забелешката ги повтори неодамнешните медиумски извештаи, цитирајќи неименувани функционери од администрацијата на Бајден кои сугерираа дека непријателствата доаѓаат до „пауза наметната од временските услови“.

„Но, мислам дека останува да се види точно каков ќе биде исходот. Убеден сум дека Русија нема да ја окупира или брани Украина како што сакаше од почетокот“, заклучи Бајден.

Сепак, ниту Киев ниту Москва не сигнализираат дека очекуваат некаква пауза во тековниот конфликт.

„Ништо не можеме да замрзнеме – ние не сме фрижидер“, изјави во саботата Алексеј Данилов, шеф на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина.

„Можеме да ги ослободиме нашите територии без оглед на временските услови, без оглед на сезоната.

Русија, од своја страна, постојано вели дека ќе ја продолжи својата воена операција, а највисоките функционери на земјата изјавија дека ќе заврши само кога ќе се исполнат нејзините цели. Истовремено, Москва постојано ја сигнализира својата подготвеност за преговори, обвинувајќи го Киев за недостиг на ангажман.
Ставот на Украина по ова прашање се менуваше неколку пати од почетокот на конфликтот кон крајот на февруари, при што претседателот Влодимир Зеленски во октомври официјално забрани какви било разговори со неговиот руски колега Владимир Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…