Објавено на:

Бајден: Ова е тажен ден за судот и за земјата

t

Претседателот Џо Бајден рече дека одлуката на Врховниот суд на САД во петокот за поништување на уставното право на абортус е „тажен ден“ што ќе им оневозможи на жените во Америка да ја контролираат сопствената судбина.

„Ова е тажен ден за судот и за земјата“, рече Бајден во говорот во Белата куќа.

Со поништување на значајната одлука Ро против Вејд од 1973 година, која ги заштити правата на абортусот, тој рече, „да бидеме многу јасни дека здравјето и животот на жените во оваа нација сега се во опасност“.

Ро против Вејд, рече тој, „ги потврди основните принципи на еднаквост, дека жените имаат моќ да ја контролираат сопствената судбина“.

Бајден рече дека има малку работи што може да ги направи со извршна наредба и го повика Конгресот да ги врати правата на абортусот со федерален закон, а гласачите да изберат пратеници и државни лидери кои ќе ги заштитат тие права.

Високи функционери во Белата куќа, вклучително и шефицата за внатрешна политика Сузан Рајс, шефицата на советот за родова политика Џен Клајн, советничката за комуникации Кејт Бедингфилд стоеја додека зборуваше Бајден.

Судот во петокот презеде драматични чекори за поништување на пресудата со која се признава уставното право на жената на абортус и легализирана на национално ниво, давајќи им значајна победа на републиканците и верските конзервативци кои сакаат да ја ограничат или забранат процедурата. Прочитај повеќе

Судската одлука беше донесена веднаш по 10 часот по средноевропско време и остави многу соработници на Белата куќа да се обидат да реагираат бидејќи очекуваа таа да се намали следната недела. Говорот на Бајден беше најавен околу еден час подоцна.

„Се подготвувавме ова да слета следната недела“, рече извор од Белата куќа. Друг извор изјави за Ројтерс „никој не знаеше кога ќе се случи ова, но подготовките за отфрлање на пресудата се во тек“.

Јавниот обвинител Мерик Гарланд рече дека Министерството за правда ќе работи „неуморно“ на заштита и унапредување на репродуктивната слобода.

„Денешната одлука не ја елиминира способноста на државите да го одржуваат абортусот легален во нивните граници.

Бајден, демократ и доживотен католик, се спротивстави на Ро во раните денови од неговата кариера и дури подоцна ги прифати правата за абортус. Тој даде силни коментари откако беше обелоденето нацрт-мислење во мај, но до тој момент тој никогаш не го кажал зборот „абортус“ на глас како претседател.

Во мај, многу застапници за правата на жените изразија длабока фрустрација од Белата куќа и од демократите воопшто, откако беше обелоденета нацрт-одлуката, критикувајќи ја недостигот на итност и подготовка. Прочитај повеќе

Во текот на изминатите неколку недели, Белата куќа го подготвуваше својот одговор и активности што може да ги преземе на состаноци со неколку засегнати страни, вклучително и активисти за правата на абортусот, експерти за приватност и уставни прашања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за…

Американските производители на нафта и гас нема…