Објавено на:

Бајден пак ги шокираше Украинците: Нема намера, нема интерес, нема желба на претседателот да испрати војници во Украина

t

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е можно да се воведат санкции лично за рускиот претседател Владимир Путин, доколку Русија ја нападне Украина.

На новинарско прашање дали е можно такво нешто во случај на руски напад врз Украина, Бајден одговорил потврдно, пренесува Ројтерс.

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека нема намера еднострано да испраќа американски војници во Украина, соопшти Белата куќа откако Вашингтон стави во состојба на готовност околу 8.500 војници поради трупање на руски војници на границата со Украина.

„Само да бидам јасен – нема намера, нема интерес, нема желба на претседателот да испрати војници во Украина. НАТО е форум за поддршка на нашите партнери и земјите од источното крило, и тоа е фокусот“, вели Белата куќа во соопштението.

Американскиот претседател рече дека во блиска иднина би можел да префрли дел од 8.500 американски војници кои се ставени на подготвеност, но вети дека американските војници нема да бидат распоредени во самата Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Мицкоски фотографиран со претаедателот на фашистичкиот…

Љупчо Палевски на својот Фејсбук објави фотографија…

АМСМ: За влез во Македонија се чека…

АМСМ соопшти дека на граничните преминиа „Табановце“…

Нови мерки за штедење во Германија: Јавните…

Германија го ограничува греењето на јавните згради…

Пендаровски за бугарските клубови низ Македонија: Не…

По Ванчо Михајлов во Битола, Цар Борис…

КСОМ најавува штрајк: Владата троши непродуктивно, работниците…

Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ)…