Објавено на:

Бајден: Повлекувањето на руските трупи од Херсон е значајна победа за Украина

t

Повлекувањето на руските војници од Херсон е значајна победа за Украина, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден на прес-конференција на самитот на Г-20 во Индонезија.

„Ова е, пред сè, значајна победа за Украина“, одговори Бајден на прашањето на новинар да ја процени ситуацијата во Херсон.

Бајден додаде дека САД ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина.

„Нема да учествуваме во никакви преговори, бидејќи – ништо за Украина без Украина“, додаде тој. Шефот на Белата куќа истакна дека очекува „забавување“ на воениот конфликт во врска со претстојната зима.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски го покани Илон Маск да ја…

Американскиот бизнисмен и сопственик на Твитер, Илон…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…