Објавено на:

Бајден: Повлекувањето на руските трупи од Херсон е значајна победа за Украина

t

Повлекувањето на руските војници од Херсон е значајна победа за Украина, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден на прес-конференција на самитот на Г-20 во Индонезија.

„Ова е, пред сè, значајна победа за Украина“, одговори Бајден на прашањето на новинар да ја процени ситуацијата во Херсон.

Бајден додаде дека САД ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина.

„Нема да учествуваме во никакви преговори, бидејќи – ништо за Украина без Украина“, додаде тој. Шефот на Белата куќа истакна дека очекува „забавување“ на воениот конфликт во врска со претстојната зима.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стоечки овации на говорот на Зеленски во…

Со стоечки овации беше поздравен говорот на…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

(Видео) Володимир Зеленски пристигна во Лондон: Планирана…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е во…

Протераниот Медведчук: Зеленски е казна за Украина…

Володимир Зеленски е казна за Украина и…

Зеленски денеска во посета на Велика Британија:…

Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија…