Објавено на:

Бајден потпиша, плафонот на американскиот долг се зголемува на 31,4 трилиони долари, САД избегна банкрот

t

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот со кој се зголемува плафонот на американскиот долг од 31,4 трилиони долари и се избегнува опасноста земјата да прогласи технички банкрот, пренесе Ројтерс.

Домот и Сенатот го усвоија законот оваа недела откако Бајден и претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти постигнаа договор по тешки преговори.

Американското Министерство за финансии предупреди дека нема да може да ги исполни своите обврски од 5 јуни доколку Конгресот дотогаш не го усвои важниот закон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски експерт прашува: Ѝ подготвува ли САД…

Западот подготвува државен удар во Грузија со…

Хаос во САД: Меккарти исфрлен од позицијата…

Успеа иницијативата малата група од околу десетина…

Кевин Меккарти: најверојатно ќе ме сменат од…

Денес се случува гласање доверба на спикерот…

Стратегиските резерви со нафта во САД на…

Стратегиските резерви со нафта во сад на…

104-годишна бабичка скокнала со падобран

Една 104-годишна жена од Чикаго се надева…