Бајден размислува да испрати илјадници вojници, бродови и авиони во источна Европа

t

Американскиот претседател Џо Бајден ја разгледува можноста за распоредување илјадници војници, бродови и авиони во балистичките држави и во Источна Европа поради ситуацијата околу Украина, тврди „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на неименуван претставник на администрацијата.

Според списокот, во саботата високи претставници на Пентагон му предложиле на Бајден неколку опции за реакција. Меѓу другото, меѓу нив е и испраќањето на 1.000-5.000 војници во земјите од источна Европа, со можност за „десеткратно зголемување“ на нивниот број во случај на влошување на состојбата. Поранешни и активни припадници на армијата најавија дека во опција се силите за противвоздушна одбрана, артилерија, инженерски сили и логистика.

Анонимни извори извори за Њујорк Тајмс дека Бајден може да донесе одлука оваа недела. Според нив, во тој случај дел од војниците би биле префрлени од САД, а останатите од други делови на Европа. Засега ниту една од разгледуваните опции не предвидува испраќање војници во Украина.

Претставниците на администрацијата изразија мислење дека рускиот претседател Владимир Путин сакал ова да не се случи.

Односите меѓу Западот и Украина паднаа на најниско ниво од Студената војна поради ситуацијата околу Украина. Западот ја обвинува Русија дека подготвува инвазија на Украина, додека Москва тоа го негира и бара гаранции дека НАТО нема да се прошири понатаму на исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ најави вонредно обраќање за состојбата во…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе и…

(Видео) Косовски безбедносен експерт: Русите пристигнаа на…

Директорот на Институтот за проучување на хибридни…

Борел: Утврдете ги сите факти за нападот…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Дали станува збор за припадници на Вагнер?!…

Во селото Бањска, кај кое синоќа еден…

(Фото) Се огласи колегата на убиениот косовски…

Колегата на Африм Буњак убиениот косовски полицаец…