Објавено на:

Бајден расположен на вечерата со дописниците на Белата куќа

t

Американскиот претседател Џо Бајден ги пофали новинарите кои известуваат за руската инвазија на Украина, продолжувајќи ја традицијата на Вашингтон да зборува на вечерата на дописниците во Белата куќа.
Откако беше откажана две години поради Ковид-19 и бојкотирана од Доналд Трамп за време на неговиот претседателски мандат, вечерата беше повторно одржана со настапот на комичарот Тревор Ноа.

Говорот на Бајден започна со шеги за неговата непопуларност во јавноста, неговата возраст и несакањето на Трамп за медиумите.

„Навистина сум возбуден што сум овде вечерва со единствената група Американци со понизок рејтинг од мојот“, рече Бајден.

Неговите коментари потоа станаа сериозни и тој им се заблагодари на новинарите за нивната храброст во известувањето за Украина и пошироко, пред да се залага за национално единство.

„Отровот ја јаде нашата демократија… а дезинформациите се во пораст“, ​​рече Бајден. „Вие, слободните медиуми, сте поважни од кога било. Навистина го мислам тоа“, рече тој.

На вечерата присуствуваа новинари, извршни уредници, службеници од администрацијата и познати личности, меѓу кои и Ким Кардашијан и комичарот Пит Дејвидсон.

Во текот на вечерта беа емитувани слајдови во чест на првите двајца црни репортери кои се приклучија на Здружението на дописници на Белата куќа и новинарите кои ги загубија животите во последните месеци известувајќи за војната во Украина.

Поради неодамнешното зголемување на инфекциите со Ковид-19 во Вашингтон, особено по гала вечерата на клубот Гридирон на почетокот на април, преземени се мерки на претпазливост.

Организаторите барале секој гостин да биде тестиран за вирусот, а некои водечки функционери се откажале, вклучително и експертот за заразни болести, Антони Фаучи.

Бајден ја искористи можноста да се пошегува на сметка на присутните презентери на Фокс Њуз – од кои многумина изразуваат скептицизам за вакцините во етерот – истакнувајќи дека морале да докажат статус на вакцинација за да присуствуваат.

Бајден презеде дополнителни мерки на претпазливост на настанот, прескокнувајќи го делот од вечерата и присуствувајќи само на програмата на говорниците. Решил да не носи маска додека зборува.

Во последниве недели, претседателот беше главно демаскиран на настаните во Белата куќа, но тие настани беа помалку посетени од вчерашната вечера, на која имло околу 2.600 луѓе.

Здружението на дописници на Белата куќа е основано во 1914 година и нивната вечера се одржува речиси секоја година од 1921 година за да им се оддаде почит на новинарите кои известуваат за Белата куќа и собираат пари за стипендии.

Бајден не можеше да одолее да го спомене Путин во неговите завршни зборови.

„Тревор, навистина добрата вест е што сега можете да го „скарате“ претседателот на САД“, рече Ноа, кој го коментираше настанот. Но, за разлика од Москва, нема да завршите во затвор“, додаде американскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Да не го турна Путин: На социјалните…

Американскиот претседател Џо Бајден падна од велосипед…

(Видео) Изгледа му требаат помошни тркала: Бајден…

Претседателот на САД, Џо Бајден во текот…

Бајден бара решение: Како до олеснување на…

Американскиот претседател, Џо Бајден денес изјави дека…