Објавено на:

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина колку што е потребно

t

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина онолку долго колку што е потребно, изјави американскиот претседател Џо Бајден.


„Ние и целата алијанса ќе бидеме со Украина онолку долго колку што е потребно“, рече Бајден на прес-конференцијата по самитот на НАТО.


Во исто време, американскиот претседател даде резерва дека поддршката ќе трае за „да се увери дека нема да бидат поразени од Украина“. „Извинете, мислев на Русија во Украина“, измени американскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Американска конгресменка: Бајден не треба да се…

Демократската конгресменка Каролин Малони, претседателка на Комисијата…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…