Објавено на:

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина колку што е потребно

t

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина онолку долго колку што е потребно, изјави американскиот претседател Џо Бајден.


„Ние и целата алијанса ќе бидеме со Украина онолку долго колку што е потребно“, рече Бајден на прес-конференцијата по самитот на НАТО.


Во исто време, американскиот претседател даде резерва дека поддршката ќе трае за „да се увери дека нема да бидат поразени од Украина“. „Извинете, мислев на Русија во Украина“, измени американскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…