Објавено на:

Бајден: САД нема да дозволат Русија да ги заплашува европските земји за гасот

t

Американскиот претседател Џо Бајден се огласи откако беше прекината испораката на гас за Полска и Бугарија.

– САД нема да дозволат Москва да ги „заплашува“ европските земји со закана дека ќе ги лиши од снабдувањето со енергија. Нема да дозволиме да ги користат своите резерви на нафта или гас за да ги избегнат последиците од нивната агресија „во Украина“, рече претседателот Бајден.

„Работиме со други земји како Кореја, Јапонија и Катар за да им помогнеме на нашите европски сојузници на кои им се заканува уцена со руски гас“, додаде тој.

Во средата рускиот гигант Газпром ги прекина сите испораки на гас за Бугарија и Полска, членки на Европската унија и НАТО, со закана од недостиг во Централна и Источна Европа, но и на целиот европски континент.

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен изјави дека Русија на некој начин си штети самата себеси со тоа што се лишува од приходите од продажбата на гас на двете земји.

Блинкен, исто така, укажа на зголемените испораки на течен природен гас од Соединетите држави во Европа за да помогне да се компензира евентуалниот недостиг, вклучително и оние предизвикани од „уцената“ на Русија, пренесува Бета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

Балканска работа: Македонка и Србинка се испотепале…

На 22.03.2023 во Полициското одделение Петровец, В.Д.(30)…

Добра вест: Следната недела дополнително ќе се…

Производителите на брашно во државата следната недела…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…