Објавено на:

Бајден се пишмани: Не планирам да разговарам со Путин

t

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот откри дека „нема планови“ да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, кого го обвини дека извршил „предумисла“ напад врз Украина.

„Тоа е веќе голем конфликт“, рече Бајден на прашањето дали комуницира со Кремљ за да ја спречи ситуацијата да „спирала“. „Начинот на кој ќе обезбедиме дека нема да прерасне во поголем конфликт е со обезбедување на сите сили потребни во источноевропските нации кои се членки на НАТО“.


Тој додаде дека сојузниците во НАТО се „пообединети“ од кога било, но дека не планира директно да разговара со Путин. Претходно најавените санкции од САД беа насочени кон финансиски институции и богати поединци и нивните семејства во Русија.

Бајден рече дека претходната закана што ја упатил, за лично санкционирање на Путин поради неговите постапки во Украина, „е на маса“.

„Тоа не е блеф. Тоа е на маса“, рече тој, а потоа одби да одговори зошто личните санкции за рускиот претседател не беа вклучени во новата рунда мерки.

Бајден рече дека за „месец или нешто повеќе“ ќе се преиспита за да види дали економските санкции кон Русија „работат“.

И покрај предупредувањата од Бајден и другите за Украина, Москва во четвртокот наутро објави дека руската војска се преселува во Украина за да го „демилитаризира и денацизира“ сегашниот режим во Киев. Потегот дојде откако Бајден воведе претходни економски санкции, откако Путин ги призна двете отцепени територии, Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ вo недела ќе разговара со рускиот…

Српскиот претседател Александар Вучиќ в недела во…

Бајден: Барам од нацијата да се моли…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ѝ се обрати…

Рејтингот на Бајден повторно падна

Рејтингот на Бајден повторно падна, сега на…

Бајден: Поминуваме низ мрачен час од нашата…

„Ова повеќе не е само европско прашање,…

Бајден: Мајмунските сипаници се причина за загриженост

Епидемијата на сипаници е нешто за што…