Објавено на:

Бајден се предомисли: Се уште сака да преговара со Русија

t

Бајден се предомисли, се уште сака да преговара со Русија.

Доколку Москва и Вашингтон не постигнат договор за неширење на нуклеарното оружје, тоа ќе доведе до нова трка во вооружување без никакви правила, што е закана за светската безбедност, предупреди рускиот експерт Константин Блохин, коментирајќи ги најавите на Џо Бајден дека тој е подготвен оперативно да разговара за нов систем со Русија за контрола на оружјето, кој ќе го замени СТАРТ-3.

Блохин смета дека таквата иницијатива треба да се поздрави, но истовремено потсетува дека токму Вашингтон ги „поткопа тие преговори“.

Според него, Москва не сака нуклеарна трка, поради што постојано го повикува Вашингтон да ги продолжи преговорите за стратешка стабилност, но ќе бидат потребни неколку години за да се постигнат конкретни договори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…