Објавено на:

Бајден се сретна со двајца украински министри во Варшава

t

Американскиот претседател Џо Бајден се сретна со украинскиот министер за надворешни работи и министерот за одбрана во Варшава. Oва е прва средба на Бајден со високи украински претставници од почетокот на војната. Тој разговараше со украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба на долга маса на која присуствуваа и украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, американскиот државен секретар Антони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин.

Кулеба и Резников пристигнаа во Варшава ненајавено. Средбата се одржа во салата на хотелот во Варшава каде Бајден ја помина ноќта и се вееја украински и американски знамиња.

Четворицата министри „разговараа за исходот од самитот на НАТО на 24 март во Брисел и непоколебливата посветеност на Соединетите Држави за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

„Вие сте во центарот на битката меѓу демократиите и автократиите“

Блинкен и Остин „ја ветија континуираната поддршка во исполнувањето на хуманитарните, безбедносните и економските потреби на Украина“, се вели во соопштението. Американскиот претседател се сретна со министерот за надворешни работи на Украина во Вашингтон на 22 февруари, два дена пред почетокот на руската инвазија. Блинкен потоа се сретна со Кулеба во Полска, на границата со Украина, на 5-ти март.

Американскиот претседател, кој пристигна во Полска во петокот по серијата меѓународни состаноци во Брисел, во сабота треба да разговара со полскиот колега Анджеј Дуда, да ги посети украинските бегалци во засолништето отворено на државниот стадион во Варшава и да одржи говор во Кралската Палата во Варшава.

Посетувајќи ги американските војници од 82-та воздушно-десантна дивизија стационирана во југоисточна Полска еден ден претходно, Бајден го пофали отпорот на украинскиот народ, и го нарече рускиот претседател Владимир Путин „воен злосторник“.

„Вие сте во центарот на битката меѓу демократиите и автократиите“, им рече тој на војниците. „Тоа што го правите е важно, навистина важно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регионот во шок: Познато како таткото монструм…

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено…

(Фото) Илон Маск ја опцу украинската Рада:…

Илон Маск на неговиот Твитер профил реши…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…