Објавено на:

Бајден се сретна со двајца украински министри во Варшава

t

Американскиот претседател Џо Бајден се сретна со украинскиот министер за надворешни работи и министерот за одбрана во Варшава. Oва е прва средба на Бајден со високи украински претставници од почетокот на војната. Тој разговараше со украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба на долга маса на која присуствуваа и украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, американскиот државен секретар Антони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин.

Кулеба и Резников пристигнаа во Варшава ненајавено. Средбата се одржа во салата на хотелот во Варшава каде Бајден ја помина ноќта и се вееја украински и американски знамиња.

Четворицата министри „разговараа за исходот од самитот на НАТО на 24 март во Брисел и непоколебливата посветеност на Соединетите Држави за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

„Вие сте во центарот на битката меѓу демократиите и автократиите“

Блинкен и Остин „ја ветија континуираната поддршка во исполнувањето на хуманитарните, безбедносните и економските потреби на Украина“, се вели во соопштението. Американскиот претседател се сретна со министерот за надворешни работи на Украина во Вашингтон на 22 февруари, два дена пред почетокот на руската инвазија. Блинкен потоа се сретна со Кулеба во Полска, на границата со Украина, на 5-ти март.

Американскиот претседател, кој пристигна во Полска во петокот по серијата меѓународни состаноци во Брисел, во сабота треба да разговара со полскиот колега Анджеј Дуда, да ги посети украинските бегалци во засолништето отворено на државниот стадион во Варшава и да одржи говор во Кралската Палата во Варшава.

Посетувајќи ги американските војници од 82-та воздушно-десантна дивизија стационирана во југоисточна Полска еден ден претходно, Бајден го пофали отпорот на украинскиот народ, и го нарече рускиот претседател Владимир Путин „воен злосторник“.

„Вие сте во центарот на битката меѓу демократиите и автократиите“, им рече тој на војниците. „Тоа што го правите е важно, навистина важно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вечно виновни: Милков тврди дека Македонија е…

За жал, реакцијата во Република Македонија е…

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

Собранието на Косово ја усвои одлуката за…

Брука: Наместо да спроведува ред, полицаец се…

Полицаец физички нападнал друг полицаец во објект…