Објавено на:

Бајден со посета кон Блискиот исток

t

Бајден, од 13 до 16 јули, ќе отпатува на Блискиот Исток за прв пат како претседател, во посета на Израел, Западниот Брег и Саудиска Арабија.

Според Белата куќа, САД ја гледаат Саудиска Арабија како стратешки партнер и имаат намера да ги „рекалибрираат“ контактите за време на оваа посета. Меѓу другите, Бајден планира да се сретне и со саудискиот наследник.

Плановите вклучуваат и средби со лидерите на Израел Бенет, Палестина Абас, Обединетите Арапски Емирати Мохамед бин Зајед и индискиот премиер Моди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…