Објавено на:

Бајден со сојузниците преку видео повик ќе разговара за ситуацијата во Украина

t

Американскиот претседател Џо Бајден планира денеска да одржи разговор со сојузниците околу украинската криза.

Во соопштението на Белата куќа се наведува дека Бајден, преку видео повик, со сојузници и партнери ќе разговара за континуирана поддршка за Украина, како и за напорите Русија да се прогласи за одговорна.


Медиуми пишуваат дека на средбата ќе дебатираат лидери на Франција, Германија, Велика Британија, Канада, Италија, Полска, Романија, како и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, но и претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел.

Американскиот претседател Џо Бајден моментално не планира да ја посети Украина и покрај апелот од украинскиот колега Володимир Зеленски. Но, Бајден планира да одржи состанок со сојузниците, во врска со украинската криза, соопшти Белата куќа во текот на вчерашниот ден.

УКРАИНАЏО БАЈДЕН

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…