Објавено на:

Бајден: Украина никогаш нема да биде победа за Русија

t

„Еден диктатор со намера повторно да изгради империја никогаш нема да ја избрише љубовата на народот за слобода, бруталноста никогаш нема да ја сомеле неговата воља за слобода, Украина никогаш нема да биде победа за Русија“, напиша синоќа на Твитер претседателот на САД Џо Бајден.

„Место да ја скрши одлучноста на Украинците, бруталните тактики на Русија само ја засилија. Место да го разделат НАТО, Запад сега е посилен и по обединет од кога и да било порано“, напиша Бајден.

„Без сомнение оваа војна е веќе стратешка грешка за Русија. Путин мислеше дека Украинците ќе се покорат и нема да се борат. Место тоа, руските сили се судрија со еднаква на себе храбра и цврста украинска одбрана“, напиша претседателот на САД.

Твитовите на Бајден доаѓаат по неговиот вчерашен говор во Варшава во кој за Путин кажа „овој човек нема да остане на власт“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регионот во шок: Познато како таткото монструм…

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено…

(Фото) Илон Маск ја опцу украинската Рада:…

Илон Маск на неговиот Твитер профил реши…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…