Објавено на:

Бајден: Украина никогаш нема да биде победа за Русија

t

„Еден диктатор со намера повторно да изгради империја никогаш нема да ја избрише љубовата на народот за слобода, бруталноста никогаш нема да ја сомеле неговата воља за слобода, Украина никогаш нема да биде победа за Русија“, напиша синоќа на Твитер претседателот на САД Џо Бајден.

„Место да ја скрши одлучноста на Украинците, бруталните тактики на Русија само ја засилија. Место да го разделат НАТО, Запад сега е посилен и по обединет од кога и да било порано“, напиша Бајден.

„Без сомнение оваа војна е веќе стратешка грешка за Русија. Путин мислеше дека Украинците ќе се покорат и нема да се борат. Место тоа, руските сили се судрија со еднаква на себе храбра и цврста украинска одбрана“, напиша претседателот на САД.

Твитовите на Бајден доаѓаат по неговиот вчерашен говор во Варшава во кој за Путин кажа „овој човек нема да остане на власт“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се унапредуваат билатералните односи: Османи во…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска…

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…

Денеска се празнува Светиот Апостол Филип

Еден од дванаесетте апостоли. Роден е во…