Објавено на:

Бајден ќе го забрани увозот на руска нафта! – ЦЕНИТЕ ЌЕ ДОСТИГНАТ НОВ ПЛАФОН!

t

Претседателот Џо Бајден одлучи да го забрани увозот на руска нафта, заострувајќи ја цената која ќе ја плаќа руската економија како одмазда за нејзината инвазија на Украина, според лице запознаено со ова прашање.

Потегот следи по молбите на украинскиот претседател Володмир Зеленски до американските и западните официјални лица да го прекинат увозот, што беше очигледен пропуст на огромните санкции што беа воведени кон Русија поради инвазијата. Извозот на енергија го задржа постојан прилив на готовински тек во Русија и покрај инаку сериозните ограничувања на нејзиниот финансиски сектор.


Бајден требаше да го објави потегот веднаш во вторник, рече лицето, говорејќи под услов да остане анонимен за да разговара за ова прашање пред објавувањето. Белата куќа соопшти дека Бајден ќе зборува во вторник наутро за да објави „активности кои Русија ќе биде одговорна за нејзината неиспровоцирана и неоправдана војна против Украина“.

САД ќе дејствуваат сами, но во тесна консултација со европските сојузници, кои се повеќе зависни од руските енергетски резерви. Природниот гас од Русија сочинува една третина од потрошувачката на фосилни горива во Европа. САД не увезуваат руски природен гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…