Објавено на:

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски балон

t

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави дека неговата администрација „ќе се погрижи“ за наводниот кинески шпионски балон кој лебди над источниот дел на САД.

-Ќе се погрижиме за него – биле зборовите на Бајден кога новинарите го прашале дали балонот ќе биде соборен, пренесува CNN.

Американскиот претседател разговараше за опциите со воени претставници откако првпат бил информиран за балонот во вторникот.

Тогаш неговите советници предупредиле дека балонот не треба да се соборува над копно, бидејќи остатоците може да паднат врз луѓе или станбени згради.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Османи нема информации кои лица ќе…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…

Трамп од Тексас: Вратете ме во Белата…

Претседателските избори во САД во 2024 година…

Следната студена војна ќе биде меѓу САД…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета…