Објавено на:

Бајден ќе ја посети Европа, но нема да оди во Украина

t

Американскиот претседател Џо Бајден следната недела ќе ја посети Европа за да присуствува на неколку итни самити. Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на Твитер објави дали Бајден ќе ја посети Украина, која со недели доживува агресија од армијата на рускиот претседател Владимир Путин.

„Патувањето ќе се фокусира на продолжување на зближувањето на светот за поддршка на украинскиот народ и против инвазијата на претседателот Путин на Украина, но нема планови за патување во Украина“, рече Псаки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Аца Лукас: Не би сакал моите деца…

Аца Лукас ретко зборува за своите наследници,…

Болно, болно, болно… Газел со нога три…

Oсновното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…

Се јави и “македонскиот Бугарин” Митрев: Примитивизам…

„Покажавме примитивизам и во какво болно општество…

Токио бара извинување од Москва за апсењето…

Јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши…