Бајрами: Зошто нема Албанци меѓу „Тигрите“, дали се терористи?

t

Алијанса за Албанците на вчерашната прес-конференција побара одговорност од Владата и МВР затоа што нема Албанци во полициската единица „Тигар“. Албанската опозиција сака да ги дознае причините за етничката дискриминација на Албанците во оваа единица, обвинувајќи ја ДУИ дека е виновна зашто нема полицајци Албанци.

Наим Бајрами од партијата рече дека со тоа што не се примаат Албанци, „Владата автоматски ги третира Албанците како терористи“.

Бидејќи „Тигрите“ се нарекуваат антитерористички единици, ја прашуваме Владата и ресорното министерство дали Албанците на кои им забранувате учество се третираат како терористи или неспособни и несакани за оваа земја?, рече Бајрами од Алијанса за Албанците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…