Без гајле: Владата ќе го балансира покачувањето на цените – вели министерот Бесими

t

Министерот за финансии Фатмир Бесими во ексклузивно интервју за indeks.mk зборува за поскапувањето на нафтените деривати и струјата.

Тој рече дека растот на цените на европските берзи влијае и на цените во Република Северна Македонија.


„На ист начин ни се пренесуваат и цените кои растат на европските берзи. Сите извори на енергија, нафтени деривати, електрична енергија, природен гас итн. До сега имаше поскапување на цените, ама не 10 или 20 проценти.

Ова сега за мене е алармантно со она што се случува на енергетскиот пазар и во таа насока денеска има средба во Владата со претставници, не само на економските ресори, туку и со надворешни експерти, на која разговаравме за ситуацијата и подготвуваме мерки кои во наредните денови Владата ќе ги презентира, како да се влијае, балансира и амортизира поскапувањето на основните производи но и на енергенсите”, изјави Бесими за indeks.mk.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РКЕ одлучи: Се намалуваат цените на нафтените…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

Орбан ги замрзнува цените на основните прехранбени…

Унгарската влада одлучи да ги продолжи ценовните…

Регулаторна донесе одлука: Се намалуваат цените на…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

Регулаторна и денеска ќе носи нова одлука…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

Инфлацијата во Грција ќе удри и по…

Во последните години Грција бележи повисока стапка…