Објавено на:

Без коментар – Медведев: Русија има право да користи нуклеарно оружје

t

Русија ќе користи нуклеарно оружје во случај таа или нејзините сојузници да бидат нападнати со такво оружје или ако постои закана за опстанокот на Русија, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност Дмитриј Медведев.

Според него, Русија има право да користи нуклеарно оружје во случај да е неопходно, строго во согласност со основите на геополитиката во областа на нуклеарното оружје.

„Треба да се повтори уште еднаш, за доброто на оние кои не слушаат добро и кои се слушаат само себеси. Русија има право да користи нуклеарно оружје доколку е потребно, во случаи веќе дефинирани претходно, строго во согласност со Основите на државната политика во областа на нуклеарното ограничување.

Ако ние или нашите сојузници бидат нападнати со употреба на такво оружје или ако во случај на агресија со употреба на конвенционално оружје, постои опасност за опстанокот на државата“, рече Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…