Бекеши и Николовски уверуваат дека сончоглед и зејтин има

t

Министрите за економија и за земјоделство, Крешник Бектеши и Љупчо Николовски денеска соопштија дека снабдувањето со сончоглед е стабилно и дека државата во континуитет увезува сурово масло, потребно за домашните каацитети, но има и зејтин за потрошувачка.

Како што истакнаа Бектеши и Николовски по посетата на фабриката „Кристал“ во Велес, владините мерки даваат резултати.

-Почна увозот на рафинирано масло од соседите, но се увезува и од други држави со оглед дека ја укинавме царинската стапка од 29 отсто, истакна Бектеши.

Се работи, секако, нагласи, и на дополнителни мерки за поголемо производство на сончоглед.

– Ја следиме ситуацијата на дневна основа и заеднички со МЗШВ ги носиме одлуките, подвлече министерот за економија.

Според министерот Николовски, и очекувањата на менаџменот на „Кристал“ се дека годинава двојно ќе се зголемат површините под сочоглед, а со тоа и количините на суровина за масло за јадење.

Тој повтори дека Владата вчера распиша оглас за доделување 5 722 хектара за одгледување стратешки култури, меѓу кои и сончогледот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето…

Во координација сме со јавен обвинител и…

Македонија доби 6,5 милиони евра КАЗНА од…

Минатата година на Европската банка за обнова…

Телефонски разговор Османи – Милков

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари…

Курти за изјавите на Вучиќ: Тој е…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска потенцираше дека…

Здруженијата се само почеток: СДСМ премолчено нè…

Ако некој случајно помислил дека отворањето три…